Uncategorized

HIRMUL ON LÜHIKESED JALAD

Tere tulemast tagasi wolfpack-i liikmed ja uued huvitavad külalised. Võtan ette vaikselt need teemad, mille kohta olete avaldanud huvi. Tegelikult suhted ja raha on olnud nr ÜKS teema ja hirm nr KAKS, aga mulle alati meeldib asju teha tagurpidi, seega HIRM it is. Tundub, et minu noorem lugejaskond ( vähemalt need, kes on mulle kirjutanud on jäänud vanusesse 20-25) on tundnud hirmu rahaga mängimisel ja ka üks põhjus, miks ei julgeta investeerida, sest kardetakse kaotada.


Siinkohal ei mina, ega keegi teine ei saagi Teile garanteerida, et jou kuule investeeri samadesse kohtadesse kus MINA ja sa ei kaota 🙁 . Me ei ole selgeltnägijad ja turu muutumist ei saa keegi ette ennustada muidu oleks me kõik miljonärid. Tsiteerides Warren Buffetit: “Aktsiate kohta ennustajate ainus väärtus on see, et nad jätavad selgeltnägijatest hea mulje”.  Oma postituse kirjutamisel refereerin päris palju Anthony Robbinsi raamatut “ Kõigutamatu” (soovitan lugeda, mulle meeldis). Kuna mul on magistritöö kirjutamisest siiamaani okse suus, siis ma ei hakka kõike mõtteid ükshaaval korrektselt refereerima.

” Julge hundirind on rasvane”

Kas Mina kardan? Ma võiks nüüd rinna ette suruda ja öelda, et julge hundirind on rasvane (kui ma seda nüüd päriselt enda kontekstis ette kujutan, siis hunt-naise kohta kõlaks see lihtsalt, et suurte rindadega naine *silmi pööritav emoji* kõlab vaimusilmas veits naljalt 😀 enda üle tuleb ka osata nalja teha, kui ise ei tee siis, kes see ikka teeb :D).

Teema juurde tagasi tulles, siis mul ei ole olnud erilist hirmu, sest olen teinud suhteliselt turvalised investeeringud ja ei ole läbi teinud veel ühtegi korrektsiooni, ega karuturgu (räägin all poolt lahti, mis need mõisted tähendavad). Teisalt ma olen alati investeerinud sellise põhimõttega, et kui ma peaks kaotama, siis minu elu ei kuku sellest kokku. Mu kallid lugejad enne kui te alustate investeerimist tehke endale plaan, et teil oleks säästud olemas. Kui midagi äkkilist peaks juhtuma, siis ei pea te minema oma investeeringute kallale ja teisalt see raha mis te investeerite ei tohi olla sõltuvuses teie elukvaliteediga.  Targemad ja edukamad investorid väidavad, et säästud peaksid olema vähemalt kolme kuu kulud. Kas minul on sääste? On, aga ilmselgelt liiga vähe, hetkel 1000 EUR, aga eesmärk on 5000EUR. See, et mul 1000EUR, annab mulle mingisugusegi kindlustunde igakuu investeerida.

SÄÄÄÄÄÄSTAAA!!!!

Mis on korrektsioon?

Kui turg langeb tipust 10%, siis nimetatakse seda korrektsiooniks. Statistikale tuginedes esineb korrektsiooni aastas korra, mis kestab kuni 54 päeva ja keskmine langus % on -13,5 %. Vähem kui 20% areneb edasi karuturuks. Mis siis juhtub? Investeerijad, kes pole piisavalt enesekindlad, et silma kinni pigistada ja mõelda, et langusele järgneb ka tõus, hakkavad oma aktsiaid müüma hirmul, et jääda suuremasse miinusesse. Enesekindlad ja kõigutamatut investorid leiavad siin võimaluse aktsiaid juurde osta. Siinkohal on ka hea näide COVID19 algus, kevadel turg kukkus ja paljud müüsid oma aktsiad maha.

“ S&P500 indeksis tuli aastatel 1980-2015 ette keskmine 14,2% aastasisene langus. Teiste sõnadega esinesid need turulangused 36 aasta kestel hämmastava regulaarsusega. Siingi pole midagi karta – lihtsalt talv näitab oma nägu, nagu aastaajad ikka teevad. Aga teate, mis mind tõeliselt hämmastab? 36. aastase perioodi vältel turu tootlus ikkagi positiivne 27.aastal, ehk siis 75 % juhtumitest” (A.Robbins, 2018:60).

Mis on karuturg?


Mis on karuturg? Kui turg langeb vähemalt 20% nimetatakse seda karuturuks. Ilmselt sp, et see šhokk on nii suur, et tunne on nagu oleks jäänud karu küünte vahele. Järjekordselt statistikale tuginedes (1900-2015) on karuturgu esinenud 34 korral ehk keskmiselt iga 3-5a tagant. Turg langes 33-40%, kestab c.a 45-694 päeva. Karuturu koha pealt pead ka kindlasti teadma, et see ei kesta igavesti. Kahjuks enamik inimesi langeb kergesti masendusse ja hakkavad uskuma, et turg enam ei tõusegi. Kõige edukamad investorid jällegi kasutavad olukorda ära ja ostavad endale madala hinnaga uusi investeeringuid juurde. “ Mulle meeldib olla ahne, kui teised kardavad” – Warrent Buffet.

Kui aus olla, siis kindlasti see vaatepilt on päris kole kui sa näed, et sinu investeeringud on kukkunud – 40%, aga sellepärast ma võrdlengi oma investeerimise kaotust näiteks shoppinguga. Ma lähen poodi ostan endale kleidi, kannan seda ja kui see peaks katki minema, siis ega minu garderoob või välimus nüüd sellest kleidist ei sõltu if you know what I mean.  Keegi pole öelnudki, et investeerimismaailm on lihtne, ooo ei – see on f*cking raske ja nõuab väga palju aega ja lugemist, et asjadest aru saada. Sa pead olema enesekindel, järjekindel, ambitsioonikas, kõikumatu ja kõik muud ilusad ja motiveerivad sõnad. 

Minu point selle postitusega oli teile näidata, et hirmu tunda on normaalne nähtus, sest siin ei ole win-win olukorda. Turg langeb-tõuseb-langeb, aga sina ISE saad ennast kontrollida kuidas sellise suure languse puhul toime tulla, et mitte jääda kaotajaks. 

Teine asi mida ma soovin üle rääkida on see, et ükskõik kui palju sa loed ja uurid kõik SINU võidud ja kaotused on sinu enda otsuste tõttu, et siinkohal ei saa sa kedagi süüdistada või tänada. Mina olen siin, et Sind motiveerida läbi enda kogemuste ja teadmiste ja võib-olla anda see väike push kui oled mõelnud, et tahaks, aga pole ennast kokku võtnud. 

Soovin Teile kõigile kaunist jõuluaega ja ärge ennast pankrotti shoppake 😀

2 kommentaari

  • Trevor Tarkused

    Hea lugu!

    Üks mõte alustajatele (ma ise ka alles algaja ca 8 kuud alles teekonnal), mida mina olen algusest saadik investeerimise teekonnal õppides:

    1. Investeeri ainult raha, mille kaotamisega ei muutu Su elus midagi. Kuidas sellest aru saada?

    Näide: Kui iga nädalavahetus paned pidu ja kulutad ühe nv peale 100 € – kaotatud raha! Kui iga nädal selle 100 € eest osta kasvõi kasvukonto kaudu mingit indeksfondi, siis liigud Sa turuga kaasa ja 200 aastat on turud ainult kasvanud, sest maailmas püüab keegi iga päev midagi paremaks teha ja seega produktiivsus kasvab ja mahajäänud piirkonnad jõuavad ka ajas järele. Minule annab see küll suurepärase tunde.

    Näiteid on erinevaid….mõni vb kulutabki raha kui mõni uus äge telefon välja tuleb ja sisuliselt on neid tehinguid tehes koguaeg raha kaotamisega tegemist.

    Raamatusoovitus ka siia, et aru saada maailmas toimuvast faktide põhjal – “Factfullness” Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga